All Past 

Honorary Member Award

 Recipients

2020 Recipients
 ’
 ’
 ’
  ·  

 ’
 ’
 ’
  ·  

 ’
 ’
 ’
  ·  

 ’
 ’
 ’
  ·  

2019 Recipients
 ’
 ’
 ’
  ·  

 ’
 ’
 ’
  ·  

2018 Recipients
 ’
 ’
 ’
  ·  

 ’
 ’
 ’
  ·  

 ’
 ’
 ’
  ·  

 ’
 ’
 ’
  ·  

 ’
 ’
 ’
  ·  

2017 Recipients
 ’
 ’
 ’
  ·  

 ’
 ’
 ’
  ·  

2016 Recipients
 ’
 ’
 ’
  ·  

 ’
 ’
 ’
  ·  

 ’
 ’
 ’
  ·  

 ’
 ’
 ’
  ·  

2015 Recipients
 ’
 ’
 ’
  ·  

Recipients Before 2015

Athena Castro ’14
John Hall ’13
Nancy Lan ’13
Arlana Silver ’13
Doug Smith ’12
Harold Cassriel ’11
Amnon Yariv ’11
Elizabeth Allen ’10
Dean Bond ’10
Clinton Dodd ’10
Thomas M. Gutman ’10
Sandra Marbut ’10
Andrew B. Shaindlin ’10

Karen Carlson ’09
Jean-Lou Chameau ’08
Carol  Carmichael ’08
Donald G. Caldwell ’07
Ms. Carol Casey ’07
Kevin Austin ’06
William L. Caton, III ’06
John D. Baldeschwieler ’05
Jane Dietrich ’05
Larry Gilbert ’05
Gaylord Nick Nichols ’04
Edward Stolper ’04
Thomas Tombrello ’04

William Bridges ’03
David Goodstein ’03
Thomas Mannion ’03
William Bing ’02
Delores Bing ’02
Hall Daily ’02
Sharyn Slavin Miller ’02
Suzette Cummings ’01
Warren Emery* ’01
Tom Apostol ’01
Arden Albee ’00
Sue Borrego ’00
Barbara Green ’00

David Baltimore ’99
Alice Huang ’99
Shirley Marneus ’99
Jean-Paul Revel ’99
J. Ernest Nunnally ’98
Doris Everhart ’97
Monica Hubbard ’97
Judith Amis ’96
Thomas Anderson ’96
Edith Roberts* ’96
F. Rosemary Wyllie ’96
William Schaefer ’95
Jack Smith* ’95

Judith Goodstein ’94
Stan Borodinsky ’94
Geraldine Silver ’93
Arrola DuBridge* ’92
Jeanne Noda ’92
Amytis Barrett* ’91
James Knowles* ’91
Carolyn Merkel (Ash) ’91
Robert O'Rourke ’91
Calvin Ames* ’90
David Wales ’90

Janet Davis ’89
Nan Hopkins* ’89
Theodore Hurwitz ’89
John Roberts ’89
Christopher Brennen ’88
Thomas Everhart ’88
Tsutomu Ohshima ’88
Robert Oliver* ’87
Fredrick Shair ’86
David Smith* ’86
Sunney Chan ’85

James Morgan ’84
David Morrisroe* ’84
Ray Owen ’83
J. Kent Clark* ’82
Phyllis Jelinek ’82
Hans Liepmann* ’81
Rodman Paul* ’81
Edward Preisler* ’81
Jesse Greenstein* ’80
Edwin Munger* ’80

Marvin Goldberger ’79
Harry Gray ’79
Bruce Murray ’79
Robert Christy ’78
Robert Gray* ’78
R. Stanton Avery* ’77
Robert Huttenback ’76
Herbert Hahn* ’75
H. Frederic Bohnenblust* ’74
Horace Gilbert* ’74
Bert La Brucherie* ’73

Robert Daugherty* ’73
James B. Black ’72
Harold Brown ’71
Robert Bacher* ’70
Olaf Frodsham* ’70
Edward Hutchings, Jr.* ’69
Wesley Hershey* ’67
Floyd Hanes* ’66
Harold Musselman* ’65
William Lacey* ’65

J.E. Wallace Sterling* ’49
Royal Sorensen* ’48
Lee DuBridge* ’47
George MacMinn* ’47
Robert Millikan* ’47
W. Howard Clapp* ’43
Charles Schweiso* ’32

* deceased